Feit Electric Smart Light Strip 16FT, Ultrathin RGBW Color Chasing LED Light Strip, 2.4GHz Wi-Fi Enabled, Works with Alexa and Google Home Assistant, Remote Control, (0.4in x 192in) TAPE192/CHASE/AG
Description
(as of Feb 26, 2026 15:04:07 UTC – Details)
Decorate your space inside or out with the Feit Electric TAPE192/CHASE/AG Smart Color Chasing Strip Light. Measuring 16 feet across, this flexible strip with embedded LEDs fits any size and angle. Use the Feit Electric app to set it to white or choose from millions of colors, it’s all up to you. Set preferred brightness, create animated patterns, and program effects like chasing and pulsing within the app. Get 70+ preset scenes based on moods, weather, or holidays or create custom scenes and turn them on with the tap of a button. Go hands-free with Alexa or Google Home voice control. You can group these lights with other Feit Electric Smart devices for even more flexibility and lighting effects. Create a stunning backlight behind the television or inside bookcases. Turn a drab room into a gaming paradise. Cut the strip to fit smaller spaces or link up to two lights together for greater area coverage. Options are endless! Pair it with your 2.4GHz home Wi-Fi in minutes. The 16-foot Smart Strip Light is the perfect blend of style, convenience, and endless creativity. Illuminate your world, your way.
✅ WIFI OR REMOTE ENABLED – Compatible with 2.4 GHz Wifi network or use without wifi and control by the included remote. Manage your smart led strip lights with the Feit Electric App from anywhere in or outside your home.
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Feit Electric Smart Light Strip 16FT, Ultrathin RGBW Color Chasing LED Light Strip, 2.4GHz Wi-Fi Enabled, Works with Alexa and Google Home Assistant, Remote Control, (0.4in x 192in) TAPE192/CHASE/AG”